Rzadko uczęszczane szlaki górskie

Wielu z nas planuje swoje wakacyjne wczasy ze sporym wyprzedzeniem, dlatego chcieliby, aby wszystko było jak najlepsze. Niestety, nie ma nic gorszego na szlaku od tłumu turystów, za którymi niemal nie widać gór. Część z osób decyduje się na jazdę w sezonie mniej obleganym: wiosną lub jesienią, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Dlatego z pomocą przychodzą rzadko uczęszczane szlaki górskie. Należy jednak pamiętać o tym, aby wędrować tylko tymi, które są specjalnie oznakowane, w odpowiednim stroju oraz butach, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Warto też przed wyjściem w trasę zapisać sobie w telefonie numer górskiego pogotowia oraz dać znać w miejscu naszego pobytu, że wyruszamy na mało uczęszczany szlak, aby w razie naszej przedłużonej nieobecności powiadomili odpowiednie służby.

Gdzie warto pojechać?

Szlaki, które cieszą się opinią względnie bezpiecznych i mało uczęszczanych w Tatrach to przede wszystkim:

  • żółty szlak przez Dolinę Lejową;
  • niebieski z Palenicy Białczańskiej na Rusinową Polanę;
  • niebieski szlak na Halę na Stołach.

Rzadko uczęszczane szlaki górskie

Jeżeli ktoś ma ambicję zdobyć Kasprowy wierch, polecamy trasę z Kuźnic, właśnie z uwagi na przepiękne walory turystyczne, zapierające widoki dech w piersiach a także z powodu stosunkowo rzadkiego wyboru tej ścieżki przez innych turystów.
Dla osób chcących uniknąć tłoku warto polecić część odcinków granitowych, na których będą mogły się cieszyć pięknem gór bez żadnych ograniczeń. Wrażenia estetyczne stamtąd są niezapomniane i będą na długo towarzyszyć nam nawet po powrocie, gdy tylko przymkniemy oczy i przeniesiemy się do świata wyobraźni.

Beskid nie jest gorszy od Tatr

W Beskidach szlakiem wartym polecenia jest Maków P. – Polana – Budzów – Chełm – Lanckorona – Kalwaria. Trasa nie jest wymagająca, więc każdy może spróbować na niej swoich sił, a widoki zapierające dech w piersiach.
Bieszczady cieszą się opinią gór rzadko wybieranych. W okresie wiosny i jesieni ruch turystyczny jest bardzo ograniczony w porównaniu z obleganymi Tatrami czy Sudetami. Szczególnie polecany jest czarny szlak spod schroniska w Jaworzczu.

Dodaj komentarz